Dikey Peyzaj

Dikey Peyzaj Nedir ?

Modern hayatta insanın doğaya olan özlemini hafifletmek isteyen botanikçi Patrick Blanc bitkilerin dikey yüzeylerde de yaşayabildiğini görünce bir sistem dahilinde istediği duvarı canlı bitkilerle bezeyebileceğini keşfetti. Günümüz modern mimarisinde yeni bir anlayış getiren dikey peyzaj , bildiğimiz bahçenin herhangi bir duvarda konumlandırılmış halidir. Bu uygulamada çok değişik türdeki canlı bitkiler düz duvarda bir arada uyumla yaşayabilirler. Dikey peyzaj uygulaması yapılacak duvarın konumu ve bölgenin iklimine göre bitki seçimi yapılır. Birbirleriyle yaşama konusunda uyumlu olan 200 den fazla değişik türden seçilen bitkiler uzmanlar gözetiminde duvara dikey peyzaj şeklinde uygulanır.

 

Dikey Peyzaj'a Neden İhtiyacımız var ?

Doğal yaşam hepimizin arzusu ve gerçekleştiremediği hayali. İç ve dış mekanlarda soğuk beton yada donuk griler görmek yerine canlı , doğal ve değişken formlar görmek bizi mutlu etmez mi ? Kısmen havayı temizlemesi , ısı dengesi sağlaması bir yana çağımızın hastalığı stresi azaltmak için denenebilecek kolay bir yöntemdir. Dikey bahçeler duvarınızda dekoratif açıdan inanılmaz özgün, canlı ve zengin görüntüleri , her mevsim ayrı tonlarda yaşamanızı sağlar. Mekanlara kattığımız canlılık , güzellik ve değer bizim tarif edebileceğimizin çok ötesindedir.

 

Dikey Peyzaj Yapılacak Alanın Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Su , elektrik ve drenaj probleminin çözülebilir olması. Sert zemin ( Beton duvar, konstrüksiyon, istinat duvarları vs ) olan yerler. Şayet duvar yoksa metal konstrüksiyondan duvar oluşturularak dikey peyzaj yapılabilir.

 

Dikey Peyzaj için Temel İhtiyaçlar Nelerdir ?

1- Su basıncı 5-6 bar civarında olmalıdır

2- Elektrik

3- Drenaj

 

Kullanım Alanları

Her türlü dikey ve sert yüzeyde , dış ve iç mekanlarda kolayca tasarlanıp uygulanabilir. Bina cepheleri , istinat duvarları, oteller, köprüler, AVM ' ler , belediyeler ve kamu binaları , halka açık parklarda vs. yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır.
  • dikey peyzaj ankara dikey peyzaj istanbul dikey peyzaj kocaeli

Doğal Rulo Çim Peyzaj Çevre Düzenleme Dikey Peyzaj Ağaçlandırma Otomatik Sulama Sistemleri Yer Örtücü Bitkiler